Alkalická, ale bo inak povedané „zásaditá“ strava, vychádza z teórie prekyslenia organizmu, tiež známej aj ako „teória PH“. Jej silným propagátorom je hlavne v našich končinách nemecký obchodník Kurt Tepperwein, ktorý o nej publikoval viacero kníh a prosperuje z predaja „špeciálnych doplnkov výživy“, určených práve pre tento systém stravovania.
Teória zásaditej stravy
Jedná sa o šrlatánsku, vedecky nepodloženú a dokonca aj vyvrátenú teóriu, ktorá tvrdí, že za všetky choroby v našom tele môže PH potravín, ktoré konzumujeme. Podľa danej klamlivej teórie, každé jedlo má svoje PH, ktoré sa následne prenáša cez náš tráviaci systém do tela. To sa snaží udržať si stabilné PH krvi a kvôli tomu siaha do zásob minerálov napríklad z kostí, či zubov (čo vraj následne spôsobuje napr. osteoporózu a iné ochorenia). Hladina PH sa potom podľa danej teórie vraj dá zmerať „očúraním papierika“ (klasická metóda zistenia PH pomocou lakmusových testerov).
Na základe tejto teórie sa potom odporúčajú konkrétne potraviny, ktoré bývajú rozdelené na rôznych stupniciach podľa toho, či majú na telo zásaditý, alebo kyselinotvorný účinok.
Fakty o zásaditej strave
Celá teória úplne ignoruje fakty a poznatky o fungovaní ľudského tela a metabolizmu. Prakticky ignoruje prirodzenú reguláciu PH v tele pomocou oxidu uhličitého, vody, bikarbonátov a ďalších zlúčenín kyslíka, uhlíka a vodíka. Oproti tomu tvrdí, že do regulácie PH z potravín sa zapájajú minerály z kostí (čo vôbec nie je pravda – tie s tým nemajú absolútne nič spoločné).
Teória taktiež nesprávne pokladá za pôvodcu všetkých ochorení údajné „prekyslenie organizmu“. Jedná sa o nezmysel úplne ignorujúci poznatky modernej biológie a medincíny ako o našom tele, tak aj o vírusoch, mikróboch, baktériách, ale aj rlznych chemických zlúčeninách (napr. rôzne karcinogény).
Celá teória tiež ignoruje fakt, že PH moču vôbec nereflektuje PH akéhokoľvek iného orgánu, tkaniva, či tekutiny v tele. Je to skrátka vždy len PH moču a mení sa podľa toho, čo sa v ňom vylučuje, nie podľa toho, čo sa do tela absorbovalo.
K zamysleniu je tiež napríklad fakt, že kvôli vyššej uveriteľnosti si autori danej teórie potraviny v ich rebríčku zaraďujú ako sa im hodí. Napríklad jednu z najkyslejších potravín – citrón, vďaka jeho tradičnému využitiu pre posilnenie imunity, autori aj napriek jeho kyslému PH preklasifikovali na „zásadotvornú“ potravinu, ktorá vraj PH v tele robí viac zásadité. Je to len jeden príklad z mnohých príkladov na ktorom vidieť, že autorom ide predovšetkým o zostavenie textov, ktoré sa ľuďom dobre čitajú, sú jednoduché na pochopenie a aj ľahko uveriteľné (keby citróny kritizovali, bolo by to na rozdiel od kritiky fastfoodov podozrivé).
Čo sa pri alkalickej strave môže
Diéta podľa PH potravín je v podstate vegetariánskou diétou, resp. z praktického hľadiska niečo medzi vegánstvom a vitariánstvom. Naopak, odporúča sa v podstate len konzumácia veľkého množstva zeleniny a v obmedzenej miere ovicia.
Čo sa pri alkalickej strave nemôže
Zakazuje sa okrem sprocesovaných potravín (polotovarov), aj mäso, vajíčka, mliečne výrobky, ale dokonca aj obilniny, či škroby (zemiaky, ryža). Zo stravy sa tak vylučujú niektoré zdravé sacharidy, veľké množstvo zdravých tukov (mliečne produkty, červené mäso, ryby) a prakticky všetky bielkoviny okrem orechov, či rôznych semienok. To so sebou nesie okrem deficitu dôležitých nutrientov aj problémy s príjmom zoxidovaných tukov (orechy a semienka veľmi rýchlo oxidujú a kazia sa – čim do tela namiesto tuku dostaneme akurát tak toxíny).
Podobná strava je pre ľudské telo v podstate absolútne nevhodná, kvôli deficitu dôležitých vitamínov, minerálov, bielkovín, ale aj zdravých tukov a sacharidov. Celé telo je kvôli nej oslabené a stáva sa len otázkou času kedy sa prejavia rôzne akútne, ale aj chronické ochorenia.
Výhody zásaditej stravy (stravy podľa PH)
- ľahko udržiavateľná v spoločnosti – zelenina a ovocie sú v obchodoch dostupné celoročne a zeleninový šalát je v ponuke takmer každej reštaurácie,
- celkovo je odporúčaná vyššia konzumácia zeleniny a vybraného ovocia, čo so sebou nesie niektoré pozitívne efekty (vic vlákniny, vybraných vitamínov, minerálov a vody).
Nevýhody zásaditej stravy (stravy podľa PH)
- jedná sa o vymyslený systém stravovania, nezakladajúci sa na reálnych faktoch a poznatkoch o fungovaní PH v ľudskom organizme – prepojenie s realitou je teda nulové,
- obrovský nedostatok bielkovín (zásaditá strava prakticky eliminuje všetky zdroje bielkovín, ako živočíšne, tak aj rastlinné),
- nedostatok zdravých tukov – eliminácia všetkého mliečneho a živočíšneho, na úkor vybranej rastlinnej zložky stravy má za následok nadbytočný príjem nenasýtených mastných kyselín, navyše v zlom zložení (prebytok omega6 na úkor omega3),
- zlý sacharidový profil (nedostatok škrobov),
- nedostatok minerálov,
- nedostatok vitamínov,
- čo sa redukcie hmotnosti týka, prechod na zásaditú stravu má za následok zhodenie „kíl“. jedná sa však hlavne o úbytok svalovej hmoty, čo je vrcholne nežiadúce a následné vytvorenie jojo efektu, keďže sa jedná prakticky o hladovku,
- čo sa zlepšenia zdravia týka, zásaditá strava dosahuje presný opak – zdravie ničí a to veľmi účinne. spôsobuje nedostatok základných nutrientov a zhoršuje tak celkovo fungovanie celého ľudského organizmu, vrátane imunitného systému,
- zásaditá strava má veľmi zaujímavé finančné pozadie a históriu jej vzniku, ktorá naznačuje, že so zdravím nemá nič spoločné a jedná sa len o výborný zárobkový podnik jej autora.