Warrior diéta (diéta bojovníka)

Pod pojmom Warrior diet nájdete hlavne na zahraničných webstránkach hromadu informácií. U nás sa takej popularite tento stravovací systém (pozor, nie diéta, ale dlhodobý štýl stravovania!) zatiaľ neteší, nakoľko tento stravovací princíp je zatiaľ relatívne mladý.

Základný princíp „diéty bojovníka“

Warrior diet vychádza z troch základných princípov:

  • využívanie prerušovaného hladovania (intermittent fasting) vo verzii 18 hodín hladovania + 4 hodiny vyhradené na príjem jedla,
  • zameranie sa na špecifické druhy potravín – zeleninu, ovocie, ryby, strukoviny a mliečne výrobky,
  • zapojenie špecifickej fyzickej aktivity (controlled fatigue training – CFT) 15 až 30 minút denne (hlavne opakovaný drill činností, ktoré simulujú aktivity pre prežitie v boji a majú za cieľ zvyšovať odolnosť organizmu voči fyzickému aj psychickému stresu).

Diéta sa tak na základe moderných vedeckých poznatkov o fungovaní starovekých civilizácií bojovníkov (rímske légie, sparťania, …) snaží čo najlepšie simulovať ich životný štýl s cieľom získať zdravie a samozrejme aj vypracovanú postavu s funkčnou silou.

Čo sa môže jesť pri diéte bojovníka

Ako už bolo spomenuté, povolené sú len vybrané druhy potravín. Z veľkej časti je diéta bojovníka vegetariánska – konzumuje sa hlavne zelenina, ovocie a strukoviny (fazuľa, hrach, či šošovica). Nejedná sa však o druh vegetariánskej diéty, nakoľko nevylučuje živočíšne zdroje, práve naopak, sú taktiež povinné a sóji, či produktom z nej sa tiež skôr vyhýba.

Zdroje kvalitných živočíšnych bielkovín, rovnako ako aj dôležitých vitamínov a minerálov sa získavajú konzumáciou mliečnych produktov, vajec a rýb (resp. morských plodov). V súčinnosti so zeleninou, ovocím a strukovinami to tak tvorí istú formu diétneho systému blízkemu vegetariánstvu, no so zapojením živočíšnej zložky stravy, ktorá dodá telu minerály, vitamíny, či komplexné bielkoviny aké v rastlinnej potrave nenájdeme.

Čo sa nemôže jesť pri diéte bojovníka

Zakázané sú vlastne všetky ostatné potraviny, čiže prevažne kultúrne plodiny ako ryža, zemiaky, sója či obilniny a výrobky z nich (múka, cestoviny, pečivo, …). Vďaka tomu sa v stravovacom systéme bojovníkov prakticky nenachádzajú rýchle sacharidy s vysokým glykemickým indexom, bohužiaľ ale ani celozrnné potraviny ktoré majú naopak pozitívne účinky.

Taktiež je obmedzovaná konzumácia mäsa a to ako bieleho, tak červeného, ale aj diviny a ďalších druhov. Jedinú výnimku tvoria ryby a morské plody, ktoré by však mali byť divoko žijúce (nie z chovu). Z istého hľadiska je to škoda, keďže konzumácii bieleho mäsa dnes z pohľadu vedy nie je čo vytknúť, povolením mliečnych výrobkov, vajec a rýb sa však v strave môže nachádzať dostatok živočíšnych bielkovín a vylúčenie hydiny preto nemusí byť nutne problémom.

Warrior tréning

Namiesto zbytočných slov pripájame ukážkové video CFT tréningu (controlled fatigue training – tréning s kontrolovaným vyčerpaním). Jeho cieľom je hlavne rozvíjať odolnosť organizmu voči stresu a to ako fyzickému tak psychickému. To bolo podľa tvorcu Warrior diet primárnym faktorom pri drille starovekých armád a je to preto rovnako primárnym cieľom tréningu pre diétu bojovníka aj dnes. Výhodou je, že tréning je dosť intenzívny a teda síce náročný, no zároveň relatívne krátky (cca 15 – 30 min denne).

Výhody warrior diéty

  • dostatok kvalitných bielkovín,
  • dostatok vitamínov a minerálov,
  • dostatok tukov,
  • obmedzený príjem sacharidov so zameraním sa hlavne na zložitejšie – s nižším glykemickým indexom („pomalé sacharidy“),
  • ľahko udržateľná v bežnom živote – odporúčané potraviny sú bežne dostupné v obchodoch a supermarketoch, rovnako ako pri návšteve reštaurácií je možné vždy nájsť v menu prijateľnú vegetariánsku alternatívu,
  • prechod na stravovací štýl bojovníka je účinnou cestou ako schudnúť, hlavne vďaka vyradeniu rýchlych sacharidov z jedálnička a povinnému zapojeniu fyzickej aktivity,
  • mnoho odporúčaní je aj v súlade s najnovšími vedeckými poznatkami a veľká časť warrior diéty tak má aj vedecký podklad, aj keď príbehy o tom že sa takto fungovalo v staroveku sú skôr neoverené,
  • aj keď mé veľa spoločné s vegetariánstvom, niektoré jeho negatívne efekty eliminuje zapojením mliečnych výrobkov, vajec a hlavne rýb.

Nevýhody warrior diéty

  • je možný vznik deficitu železa v dôsledku nekonzumácie mäsa (väčšinu ostatných nutrientov živočíšneho pôvodu nahradí konzumácia vajec, rýb a mliečnych výrobkov).
  • zakazuje obilniny, vrátane celozrnných, ktoré majú nohé pozitíva
  • zakazuje príjem mäsa (okrem rýb), vrátane hydiny, čo je skôr zbytočné pravidlo a môže to byť pre niekoho problémom