Strava podľa krvnej skupiny

Autorom stravovacej teórie založenej na krvných skupinách je naturopat D’Adamo. Ten túto svoju stravovaciu teóriu prezentoval prvý krát vo svojej knihe „Eat right 4 your type„, ktorá sa veľmi rýchlo stala bestsellerom.

Vychádza v nej z toho, že ľudia sa pri svojom vývoji behom evolúcie prispôsobovali rôznym štýlom života a teda aj potravinám. Odzrkadľovať by sa tento proces mal „v krvnej skupine“. Lovcov-zberačov tak poznať podľa toho, že majú krvnú skupinu 0, farmárov podľa toho, že majú krvnú skupinu A, a kočovníkov podľa toho, že majú krvnú skupinu B (AB je potom akýsi hybrid lovca, kočovníka aj farmára).

Každá táto skupina ľudí by potom podľa svojho životného štýlu mala byť uspôsobená aj na príjem konkrétnej stravy (druhov potravín) a sú jej dokonca priradené niektoré typické charakteristické črty. V praxi to vyzerá nasledovne:

Krvná skupina 0 (lovec):

Ako lovec by mal primárne zamerať svoj jedálniček ma mäso a naopak, vylúčiť kultúrne plodiny ako obilniny, či strukoviny.

Krvná skupina A (farmár):

Je pokladaný viacmenej za vegetariána. Hlavnú časť jeho stravy by mali tvoriť zelenina, ovocie, obilniny, strukoviny, riasy, tofu, či morské plody.

Krvná skupina B (kočovník):

Je pokladaný za „všežravca“. Okrem niekoľkých druhov mäsa a obilnín môže prakticky takmer všetko, vrátane mliečnych výrobkov (ktoré 0 ani A „nemôžu“).

Krvná skupina AB (záhadný):

AB by mala byť kombináciou výhod krvných skupín A a B. Môže si dopriať viac rôznych druhov obilnín, dokonca aj sójové výrobky a rovnako tak aj rôzne mliečne produkty. Obmedzený má jedálniček čo sa týka mäsa.

Veda v pozadí stravy podľa krvných skupín

Na prvý pohľad sa pri čítaní D’Adamových kníh môže zdať, že jeho teória má silné vedecké pozadie. Svoje tvrdenia podkladá evolučnou teóriou, chemickým zložením samotných potravín a reakciami v organizme.

Bohužiaľ jeho zdôvodnenia rozdelenia krvných skupín vývojom ľudstva nemajú žiadnu oporu v reálnych poznatkoch (odborníci na evolúciu a evolučnú biológiu ich v jeho verzii v podstate odmietajú) a čo sa týka výskumu z chemického a biologického hľadiska, síce sa naň D’Adamo odvoláva, no zatiaľ nič z neho verejne nepublikoval (a je teda otázne či vôbec daný výskum existuje, aké boli použité presne postupy a či sú závery také jednoznačné).

Naopak, problematika leptínov, na ktorú sa odvoláva a na ktorej stavia podstatnú časť svojej teórie, je v niektorých prípadoch dokonca v priamom rozpore s už vykonanými štúdiami.

Vo výsledku tak seriózne vedecké pozadie za teóriou stravy podľa krvných skupín zatiaľ nie je a je otázne či a ak áno tak nakoľko je skutočne efektívna, či zdraviu prospešná. Niektoré odporúčania nemusia byť nutne zlé, no teória na ktorej je tento stravovací systém postavený je podľa všetkého chybná.

Výhody stravy podľa krvnej skupiny:

  • aj napriek obmedzeniam až na krvnú skupinu A viacmenej pestrá strava
  • ľahké dodržiavať v spoločnosti či reštaurácii
  • odporúčané potraviny sú prevažne bežne dostupné v obchodoch
  • v každej variante je možné mať dostatok tukov, sacharidov aj bielkovín a podobne aj minerálov, vitamínov a antioxidantov – treba si však vedieť vyberať vhodné kombinácie z povolených ptoravín
  • snaží sa hľadieť na individualitu a nepresadzovať názor, že celé ľudstvo by malo preferovať jeden jediný stravovací štýl

Nevýhody stravy podľa krvnej skupiny:

  • otázna efektivita, zdravotná prospešnosť a pravdivosť tvrdení
  • vedecky zatiaľ prakticky nepodložená (no ani nevyvrátená, oproti napr. vegánstvu a iným populárnym, no rizikovým stravovacím systémom)
  • pre dosiahnutie nutrične vyváženého jedálnička je nutné mať prehľad o tom, čo ktorá potravina obsahuje a ako ich spolu kombinovať – D’Adamova teória na toto nestačí