Prečo nejesť pečivo?

Otázka, ktorú si podľa všetkého v poslednej dobe kladie mnoho ľudí má veľmi jednoduchú odpoveď.

Ak nemáte celiakiu, tak ho smelo jedzte. Neexistuje dôvod prečo by ste nemohli, či nemali.

Pre istotu to zopakujeme:

Ak nemáte celiakiu, tak ho smelo jedzte. Neexistuje dôvod prečo by ste nemohli, či nemali.

Bez ohľadu na to čo sa vám všemožní „fitness poradcovia“, „odborníci na stravu“, či „guru-ovia modernej výživy“ snažia tvrdiť, pečivo nie je žiadna skaza ľudstva, nie je to žiadny pôvodca väčšiny úmrtí na planéte a už vôbec nestojí za rakovinou, kardio ochoreniami a inými „top“ chorobami.

Žiadna, opakujeme – ŽIADNA – potravina, či zložka stravy, ktorá je povolená k predaju v potravinách / supermarketoch, nie je pre telo bežného zdravého človeka v rozumnom množstve nebezpečná a tie, ktoré pre vybraných ľudí sú (ako pre alergikov, dojčatá, tehotné ženy atď) majú toto jasne napísané na obale.

Videli ste niekedy nejaké zdravotné varovanie napísané na rožku? Alebo celozrnnej bagete, či chlebíku? Nie? Prečo asi?

chleba

Bohužiaľ, ako každá doba, aj tá dnešná pozná hrče šarlatánov a ziskuchtivých špekulantov, ktorí sa zviezli na vlne paleo stravovania a pretlačili do popredia masívne hejtovanie pšenice, obilnín a výrobkov z nich.

Operujú s manipulatívnymi tvrdeniami, cherrypickujú si dostupné štúdie a spravidla, nemajú jediný poriadny dôkaz pre ich tvrdenia.

O to viac však kričia, všade ich počuť a vidieť a ľudia ich skôr či neskôr minimálne vypočujú. Predávajú popri tom hrče kníh, DVD dokumentov, pripravia vám na mieru špeciálny stravovací plán, predajú vám rôzne doplnky výživy, radi vás budú trénovať, atď. V mene zisku všetko, aj klamať, zavádzať a vymýšľať si.

Ale mne sa polepšilo keď som pečivo vyradil

Áno, to je možné. A stáva sa to dokonca dosť často. Také tvrdenie počuť pomaly na každom rohu. No je v princípe nepravdivé.

Ľudia sú totiž tvory blbé a racionálne uvažovanie u nich pokrivkáva. Osobnú skúsenosť podobného typu si spravidla vyložia vo väčšine úplne zle. Ako to môžeme tvrdiť? Lebo existujú dôkazy že to tak je. Len „cognitivie biases“ – tj. možné logické a iné chyby v uvažovaní sa dajú počítať na desiatky ak nie stovky.

Tiež existujú vedecké dôkazy o tom, že tá moderná „ne-celiatická senzitivita na lepok“ (to je to čo sa vám snažia šarlatáni a ziskuchtivci navravieť, že tým trpíte), pravdepodobne vôbec neexistuje a je len v hlavách samotných ľudí a keby sa nenechali ľahko zmanipulovať a sami neuverili že im to škodí, tak by im to vôbec neškodilo (nocebo efekt je strašná sviňa).

Čím to teda je že sa tým ľuďom polepší? Okrem spomenutého nocebo efektu, ktorý si mohli v dnešnej dobe celkom ľahko vypestovať, väčšinou k podobným diétnym úpravám jedálnička pristupujú ľudia obézni, s nadváhou či nejakými zdravotnými ťažkosťami. Pravdepodobne okrem vylúčenia obilnín z jedálnička zároveň nájdu za ne náhradu – keďže ide o zdravie, tak väčšinou vo forme zeleniny, ovocia, orieškov atď. A čo nám vraveli už na základnej škole? Áno, že zelenina, ovocie a orechy „sú zdravé“ (aj keď tieto pojmy ako „zdravá potravina“ či „diétne jedlo“, sú tiež svojim spôsobom mimo).

Zelenina aj s ovocím je z veľkej časti hlavne voda a vláknina (a orechy sú drahé, takže aj tak budete žrať len hrče zeleniny). Kilo zeleniny má ďaleko menej kalórií ako kilo pečiva. Zožrať kilo zeleniny bude preto aj logicky mať iný efekt ako zožrať kilo pečiva.

Ak menej kalórií zjete, pravdepodobne vďaka tomu vo výsledku vydáte viac energie ako do seba dostanete a teda – schudnete. A ak ste obézni, či máte nadváhu a od toho prameniace zdravotné ťažkosti, alebo hľadíte len na ručičku na váhe, alebo sa len sami sebe pri pohľade do zrkadla hnusíte, tak samozrejme takáto zmena v strave môže mať žiadaný efekt.

Nie je to však tým, že pečivo je diabol posypaný sezamom a ľanovým semienkom s chrumkavou zlatohnedou kôrkou. Je to tým, že predtým ste žrali viac, ako ste mali a zrazu žeriete menej. Bodka.

Keby ste z jedálnička vyradili namiesto pečiva nejaké iné na kalórie bohaté potraviny, tak dosiahnete zhruba rovnaký výsledok (teda v závislosti na tom koľko čoho jete a naďalej budete jesť – ale ľudia väčšinou vyradia to,čoho žerú veľa, nie to, čo už dva roky ani neokoštovali).

  • Preto ak vegáni vylúčia mliečne veci, vajcia a mäso a naopak, začnú žrať tony zeleniny a spolu s ňou trebárs aj tú hejtovanú pšenicu, tak zrazu chudnú.
  • Preto keď paleo maniaci vylúčia zo stravy pšenicu, zemiaky a ryžu a nahradia ju zeleninou, tak zrazu chudnú.
  • Preto keď ktokoľvek vyradí zo stravy akékoľvek vysokokalorické skupiny potravín, s ktorých konzumáciou to preháňal a nahradí ju nízkokalorickou zeleninou tak zrazu čo? Tak zrazu do riti, ZAČNE CHUDNÚŤ.

Je to len o tom, že energia von má byť viac ako energia dnu. A je úplne jedno ako sa na to pôjde, táto rovnica proste funguje.

Takže keď vám najbližšie niekto začne zase vravieť ako nemáte jesť pečivo, že vám škodí, že vás robí tlstými a iné voloviny – poľutujte ho, lebo pravdepodobne žerie nechutnú stravu bez pečiva a ani si už nepamätá ako chutí dobrá bageta, zbytočne sa týra a trpí nocebo efektom … a keď ho doľutujete, potom ho s tými bájkami pošlite do riti.

P.S.: áno, treba žrať radšej celozrnné výrobky namiesto klasických bielych, ale to je téma na iný článok

zdroj foto: wikipedia, autor – Stacy