Krabičková diéta, niekedy známa aj ako Norbi diéta, je čiastočne diéta, čiastočne celkový štýl stravovania. Vo veľkom ťaží z dnešnej uponáhľanej doby. Prakticky totiž funguje na princípe „objednám si u firmy, ktorá krabičkové diéty robí a oni zariadia zvyšok“.
Človek potom pravidelne dostáva presne navážené porcie prerátané na kalórie (väčšinou klasicky priamo dovozom z reštaurácie). Je to niekde na úrovni pravidelnej donášky jedla, či stravovania sa v jedálni / reštaurácii a záleží len na konkrétnom poskytovateľovi tejto služby nakoľko bude samotná strava naozaj zdraviu prospešná, či efektívna v boji s tukovými zásobami.
Verzií krabičkovej diéty je aj z toho dôvodu mnoho a preto sa veľmi ťažko hodnotí jej zdravotný dopad, efektivita, či preukázateľnosť tvrdení. Spoločné mávajú však takmer všetky jej verzie dve veci – obmedzenie kalórií a veľa malých porcií denne.
Čo sa obmedzenia kalórií týka, efektivita pri boji s nadváhou (hlavne v úvode diéty) sa tu vytknúť nedá. Problém ale nastane časom (cca pár týždňov), keď organizmus na nižší príjem energie uspôsobí svoj metabolizmus a človek „prestane chudnúť“. Väčšinou to psychicky človeka deptá a nakoniec sa rozhodne s „mučením“ sa diétou trhnúť.
Nasleduje návrat k starým stravovacím zvykom, tým znovu nárast kalórií prijímaných zo stravy a v kombinácii so spomaleným metabolizmom, ktorý si vystačí s málom, no zrazu dostane oveľa viac, jojo efekt jedna radosť.
Druhým spoločným parametrom väčšiny krabičkových diét je delenie denného príjmu potravy do „veľa malých dávok“. Tento princíp je založený na veľmi obľúbenom, no výskumom nepodloženom predpoklade, že naše telá si ukladajú tuk preto lebo nárazovo pri napr. troch veľkých jedlách denne príjimajú hromadu energie, ktorú si hneď ukladajú a že sa tomu dá zabrániť „pravidelnou stravou“ v malom množstve a aspoň v 5-6 porciách v priebehu celého dňa.
Štúdie, výskumy a prax dokazujú, že počet porcií v priebehu dňa nehrá v ukladaní tukov žiadnu, alebo len veľmi malú rolu. Zároveň je tento vplyv silno individuálny. Niekomu prispeje presný opak – obmedzenie konzumácie potravín na niekoľko hodín do dňa, namiesto pravidelného napchávania sa od rána do večera. Hovoríme vtedy o tzv. prerušovanom hladovaní, či leangains.
Výhody krabičkovej diéty:
- Využitie známych princípov kalorického obmedzenia a rozdelenia jedál do viac malých dávok je efektívne
- Jednoduchosť a pohodlnosť – nemusíte robiť nič, len objednať jedlo. Samotné jedálne lístky sú už tvorené v zmysel redukčnej diéty.
Nevýhody krabičkovej diéty:
- Váš jedálniček závisí od konkrétneho dodávateľa / firmy. Ak nezamestnáva reálnych expertov na stravu a nutričné poradenstvo je tu riziko nedostatku potrebných živín.
- Krabičková diéta môže využívať princípy iného stravovacieho systému (racionálna výživa, vegetariánstvo, …) a teda jej účinnosť ako aj opodstatnenosť je individuálna podľa konkrétneho dodávateľa.
- Kalorické obmedzenie po istej dobe stráca na efektivite, ako sa metabolizmus prispôsobuje nižšiemu energetickému príjmu.
- Rozdelenie jedla na viac malých porcií v priebehu dňa nie je vedecky podložený postup, a nemusí byť vhodný pre každého.