Fruitariánstvo sa radí medzi vegetariánske diéty je to vlastne prísnejšia forma vegánstva. Fruitariáni konzumujú len stravu, ktorá „nezraňuje“ nie len živočíchy, ale ani rastliny. Ich strava tak obsahuje len zložky, ktoré z rastliny odpadnú samé, resp. bez toho aby bola rastlina „zranená“.
Jedná sa tak o stravu založenú na etike, morálke a viere.
Jedným z najznámejších fruitariánov bol aj zakladateľ svetoznámej firmy Apple – Steve Jobs. Je otázne, či aj to nemalo svoj podiel na jeho relatívne skorom úmrtí na rakovinu pankreasu a či tak svet neprišiel vďaka fruitariánstvu o veľkého vizionára.
Čo fruitariáni môžu jesť
Povolené sú rôzne plody – prevažne ovocie a orechy. Zo zeleniny len niektoré druhy ako paradajky, uhorky, alebo baklažán. V niektorých prípadoch aj obilniny a strukoviny. Do fruitariánskej stravy sa ešte zaraďujú aj niektoré druhy semienok, pokiaľ tieto odpadnú z materskej rastliny samé.
Čo fruitariáni nemôžu jesť
Zakázané je všetko čo „spôsobuje utrpenie“. Čiže všetko živočíšne, vrátane mäsa, hydiny, rýb, mliečnych výrobkov (aj mlieko je vraj len kradnuté, bez ohľadu na to ako výborne sa človek o svoje zvieratá stará), vajec a dokonca aj mädu.
Z rastlinnej zložky je eliminovaná väčšina zeleniny, keďže tá sa väčšinou vyznačuje tým, že rastie na povrchu zeme, alebo pod ňou (a teda sama „nepadne zo stromu“). Zakázaná je tak listová (šaláty, špenát, kapusta, …), koreňová (mrkva, petržlen, zázvor, zemiaky, …) aj cibuľová zelenina (cibuľa, pór, cesnak, …).
Výhody fruitariánstva
- v podstate žiadne
Nevýhody fruitariánstva
- nedostupnosť stravy v obchodoch, keďže ovocie a zelenina v nich sa získavajú zberom z materských rastlín (a využíva sa dozrievanie cestou do skladu),
- problematiské udržiavanie tejto stravy v spoločnosti (pôvod surovín v reštauráciách je takmer vždy v rozpore s fruitariánskou filozofiou),
- fruitariánstvo je založené na fiozofii, etike, morálke a viere, namiesto vedeckých faktov a poznatkov o ľudskom tele a metabolizme,
- nedostatok prospešných „pomalých“ sacharidov
- nedostatok tukov,
- nedostatok bielkovín,
- nedostatok vitamínov,
- nedostatok minerálov,
- fruitariánstvo je kvôli defiucitu potrebných nutrientov v podstate rovné hladovke a vo výsledku je škodlivé zdraviu.