Dukanova diéta

stejk na grileDukanova diéta je stravovací systém zameraný na redukciu váhy spísaný francúzskym lekárom Pierrom Dukanom. Je rozdelená do štyroch fáz, ktoré by mali zabrániť po skončení diéty známemu jojo efektu.

Princíp Dukanovej diéty

Prvá fáza je nazývaná aj „útočná“. Počas nej idú kilá najviac dole a nemala by prekročiť 10 dní. V tejto fáze sa konzumujú výhradne bielkoviny. Nekonzumujú sa žiadne sacharidy a tuky sa obmedzujú na minimum. Prakticky tak jedálniček pozostáva len z chudého hovädzieho, či hydinového mäsa a rýb, upraveného varením, alebo pečením (nie vyprážaním). Povolené sú aj vaječné bielka (bez žĺtkov). V prvej fáze sa odporúča piť veľa čistej vody a k jedlu pridať aj nejaký multivitamínový prípravok (vzhľadom na silno jednostrannú stravu). Množstvo povoleného jedla nie je limitované, je však nutné dodržiavať striktne obmedzenie v tom „čo sa konzumuje“.

Druhá fáza inak nazývaná aj „výletná“ je fáza v ktorej sa striedajú bielkovinové dni (ako v prvej fáze) s dňami bielkovinovo-zeleninovými. Bielkovinové dni sú totožné s prvou fázou, v bielkovinovo-zeleninové sa k zdrojom bielkovín pridáva aj zelenina (paradajky, reďkovky, brokolica, cibuľová zelenina, zeler, kaleráb, cuketa, baklažán, karfiol, tekvica, zelené fazuľky, rôzne druhy kapusty, špargľa, artičoky, rôzne druhy šalátu, či fenikel). Sladšie druhy zeleniny ako mrkva sú povolené len v malom množstve a ovociu sa treba vyhnúť úplne. Dôležitý je tiež stále veľký príjem čistej vody. Stále ide o nízkotučnú fázu, čiže sú zakázané tuky a úprava jedál s ich pomocou. Táto fáza by mala trvať až pokiaľ sa váha nedostane na požadovanú úroveň.

Tretia fáza nazývaná aj „konsolidačná“ je zameraná na návrat k „normálnej“ strave a jej cieľom je zabrániť jojo efektu, ktorý väčšina diét prinesie. Ak by došlo k skokovému návratu k pôvodnému stravovaniu, váha sa veľmi rýchlo vráti (a pravdepodobne sa ešte oproti úvodu zvýši). Dĺžka tretej fázy by mala vychádzať z rovnice 1kg zhodenej váhy = 10 dní konsolidačnej fázy. Tretia fáza je čo sa obmedzení týka viac voľnejšia. Môže sa konzumovať všetko čo sa jedlo aj v prvej a druhej fáze a navyše sa pridáva aj denne jeden kus ovocia (s výnimkou hrozna a banánov), jedna porcia pečiva denne (napr. jeden až dva krajce chleba), povolené je aj 50g tvrdého syra denne a dva krát do týždňa jedlá z obsahom škrobu a sacharidov (strukoviny, ryža, zemiaky, cestoviny) v množstve 200 až 250 gramov.

V tejto fáze sa taktiež povoľuje aj 2x do týždňa ľubovoľné jedlo, podmienkou je len aby medzi nimi bola pauza minimálne jeden deň. Jeden krát za týždeň je taktiež ešte potrebný „bielkovinový deň“ známy z prvej fázy.

Štvrá fáza, alebo inak nazývaná aj „stabilizačná“, znamená už úplnú voľnosť v stravovaní len so zapojením jedného bielkovinového dňa za týždeň.

Výhody (pozitíva) Dukanovej diéty:

  • potraviny sú bežne dostupné v obchodoch
  • dostatok bielkovín / proteínov
  • je účinná

Nevýhody (negatíva) Dukanovej diéty:

  • nerešpektuje individualitu
  • nedostatok dobrých tukov, alebo nedostatok dobrých sacharidov – využíva sa premena metabolizmu zo spaľovania sacharidov na spaľovanie tukov a naopak a strava je tak vždy buď nízkosacharidová, alebo nízkotučná
  • nedostatok niektorých vitamínov
  • nedostatok niektorých minerálov
  • možný nedostatok antiodxidantov v niektorých fázach
  • v úvodnej fáze pravdepodobne veľký nedostatok energie – nepríjimajú sa iné makronutrienty ako bielkoviny
  • Dukanova diéta je stále len diéta – nie je to dlhodobý stravovací systém a teda nezaručuje udržanie získanej hmotnosti

zdroj foto: jmoconnor