Atkinsova dieta je, ako už sám názov napovedá, pomenovaná podľa jej propagátora Dr. Atkinsa.
Princíp Atkinsonovej diéty
Známym faktom o výžive je, že telo spaľuje primárne ako zdroj energie najprv sacharidy a po nich prechádza na tuky. Na metabolizme tukov a sacharidov sa pri tom podieľajú iné mechanizmy (inzulín pri sacharidoch, ketóny pri tukoch, …). Telo pri tom dokáže efektívne využívať v jednom momente ako primárny zdroj energie len jeden „zdroj“ (čiže buď sacharidy, alebo tuky).
Resp. telo by primárne využívalo ako zdroj energie tuky (tomu sme sa ako ľudia evolučne prispôsobili), no ako prvé sa snaží spáliť hlavne sacharidy. Pri prehnanej konzumácii sacharidov však k poriadnemu spaľovaniu tukov nedochádza a čo je horšie, často nedochádza ani k úplnému spaľovaniu samotných sacharidov (tie sa následne doslova uložia do tukových zásob).
Atkinsonova diéta je založená na tom, že obmedzením príjmu sacharidov jednak zamedzíme ich ukladaniu sa do tukov a zároveň podporíme spaľovanie tukov a to ako tých prijatých v strave, tak aj tých ktoré už máme uložené. Jedná sa teda o tzv. ketogénnu diétu, kedy sa konzumujú tučné jedlá a vyhýbame sa tým sacharidovým. V stave, ktorý voláme ketóza prechádza telo na primárne spaľovanie tukov a účinne odbúrava okrem tuku zo stravy aj uložené tukové zásoby. V reáli sa jedná o najúčinnejšie druhy diét, ktoré navyše nezaťažujú organizmus tak ako mnohé iné.
Atkinsonova diéta má dve fázy – úvodnú, kedy sa striktne obmedzí príjem sacharidov na maximum 20g denne. Po nej nasleduje fáza postupného pomalého pridávania sacharidov späť do jedálnička – zvyšovania množstva denného príjmu sacharidov. To by malo zabezpečiť že sa stratené kilá nevrátia jojo efektom.
Čo sa môže pri Antkinsonovej diéte?
Môžu sa tučné jedlá bez sacharidov (resp. s minimom sacharidov), čiže mäso a mäsové výrobky (pozor na zloženie, veľa údenín výrobcovia napchajú rôznym bordelom v mene nižšej ceny a vyššieho zisku – hľadajte „čisté“ potraviny), hydina, ryby, vajcia, tučné syry, smotana, maslo, orechy a semiačka (pozor, arašidy nie sú orechy!), zelenina s nízkym obsahom sacharidov a všetko ďalšie čo z nutričného hľadiska neobsahuje významné množstvo sacharidov.
Ako zdroje tukov sa snažte primárne hľadať tie „zdravé“ (rybí olej, olivový olej, kokosový olej, avokádový olej, maslo, prepustené maslo (ghí / ghee) a ak vyprážate tak masť. Naopak, vyhnite sa konzumácii ostatných rastlinných tukov (slnečnicový, repkový, tekvicový, atď) a rôznych margarínov.
Čo sa nemôže pri Antkinsonovej diéte?
Základ je obmedzenie príjmu sacharidov na cca 20g denne. Dosiahnuť prjem 0g sacharidov je viacmenej nemožné (minimálne stopové množstvá sa nacházajú takmer vo všetkom), je však dôležité obmedziť tie najväčšie sacharidové bomby.
Vylúčiť je preto potrebné – cukor, múku a výrobky z nej (pečivo, cestoviny, …), ryžu, zemiaky, kukuricu a iné jednoduché škroby. Výnimkou sú strukoviny, ktoré síce obsahujú škroby (sacharidy), ale v malom množstve nepredstavujú problém.
Taktiež by sa nemalo konzumovať ani ovocie, resp. keď tak len v minimálnej miere, resp. radšej hľadať potrebné vitamíny, antioxidanty a ďalšie nutrienty v zelenine.
Výhody (pozitíva) Atkinsovej diéty:
- dostatok tukov
- dostatok bielkovín
- obmedzenie energetického príjmu v dôsledku konzumácie „menej chutných“ jedál a obmedzenia sacharidov
- čiastočne má vedecky podložený základ
- je účinná
- odporúčané potraviny sú bežne dostupné v obchodoch
- je možné ju dodržiavať aj pri stravovaní sa v reštauráciách (ak konzumujete len šaláty a jedlá bez prílohy)
- vhodná pre celiatikov (nekonzumujú sa žiadne výrobky s lepkom)
Nevýhody (negatíva) Atkinsovej diéty:
- nerešpektuje individualitu
- možný nedostatok minerálov
- možný nedostatok vitamínov
- možný nedostatok antioxidantov
- kritizovaná odborníkmi na výživu, keďže môže mať rôzne zdravotné riziká, hlavne v súvise s prijímaním veľkého množstva tuku rôzneho druhu a kvality
- Atkinsova diéta je stále len diéta – nie je to dlhodobý stravovací systém a teda nezaručuje udržanie získanej hmotnosti
zdroj foto: BeverlyLR